در سال های گذشته تقریبا استفاده از جزیره در آشپزخانه مورد محبوبیت قرار گرفته است و در فضای آشپزخانه ی بزرگ و کوچک به دلیل تنوع در طراحی و سبک های مختلف در جزیره ها میتواند مورد استفاده قرار گیرد ، که بر خلاف تصورات افرادی که این فضا را از آشپزخانه حذف میکنند برای بزرگ تر نشان دادن فضای خود با طرح های متنوع میتوانید از این جزیره ها استفاده کنید و این جزیره ها با طراحی هوشمندانه ی خود میتواند در آشپزخانه و اجام چند وظیفه به منظوربرای جایگذاری گاز و پخت و پز و همچنین فضای جای سینک میتوانید استفاده کنید و جلوه ی ویژه ای به محیط آشپزخانه ی خود دهید ، همین طور یکی دیگر از نقش هایی که جزیره ها میتوانند در آشپزخانه ی ایفا کنند محلی برای ذخیره لوازمی که شاید کم تر مورد استفاده قرار میگیرند باشد.

امروزه یکی از جدیدترین المان‌های آشپزخانه که فضای مورد نیاز برای استفاده آسان‌تر از دیگر عناصر آشپزخانه را محیا میکند جزیره آشپزخانه است. همچنین از کابینت‌هایی که در زیر آن طراحی و نصب میشود میتوان برای قرار دادن وسایل آشپزخانه استفاده کرد. برخی از جزیره‌ها آنقدر بزرگ و کاربردی هستند که میتوان از آنها بعنوان محل اصلی کار در آشپزخانه نام برد و میتواند تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون آشپزخانه و فضای منزلتان داشته باشد .اگر قصد بازسازی آشپزخانه خود را دارید میتوان آن را در طراحی آشپزخانه خود اضافه کنید. با خواندن این مطلب جدیدترین طرح جزیره آشپزخانه را انتخاب کنید.

طرح جزیره آشپزخانه در انواع مختلف تولید میشود که برخی از آنها ساده و برخی کاربردی‌تر میباشد که با توجه به نیازتان و دکور آشپزخانه خود یکی از مدل ها را انتخاب کنید. طراحی جزیره آشپزخانه میتواند به نوعی باشد که فضایی برای نشستن و خوردن وعده های غذایی را برای شما ایجاد کند.

بهترین جزیره آشپزخانه

انواع جزیره ها

نوعی از طرح جزیره آشپزخانه در نوع متحرک و ثابت وجود دارند. فرق این در این است که جزیره متحرک قابلیت لوله کشی و سیم کشی ندارند و قابلیت حرکت دادن نقاط مختلف آشپزخانه را دارند و نسبت به جزیره‌های متحرک ارزانتر هستند.

اما جزایر ثابت در یک نقطه از آشپزخانه که معمولا وسط آشپزخانه است طراحی میشوند. از آنها میتوان برای پخت و پز و شست وشوی ظرف ها با قرار دادن سینک و اجاق گاز استفاده کرد. نسبت جزیره متحرک بزرگ‌تر و گران قیمت‌تر است.

انواع طرح جزیره آشپزخانه

1- جزیره چرخ دار

این نوع طرح جزیره آشپزخانه را به سختی میتوان بعنوان یک طرح جزیره آشپزخانه طبقه بندی کرد. این نوع به راحتی قابل حرکت به طرف های مختلف آشپزخانه است و از آن برای سرویس دهی به افراد و یا دیگر امور آشپزخانه استفاده میشود. چرخ این نوع جزیره‌ها با اینکه قفل میشود و جزیره ثابت میماند اما ممکن است در تکان های محکم تر ثبات خود را از دست دهد.

2- جزیره آماده غیرقابل حمل

این جزیره‌ها برخلاف بالا چرخ ندارند و قابل حمل نیستند و اندازه نسبتا کوچکی دارند. این نوع در واقع تقلیدی از یک جزیره واقعی است و مناسب برای آماده کردن مواد غذایی جهت آشپزی است.

3- میز جزیره آشپزخانه

این نوع طرح جزیره آشپزخانه میزها دارای چهار پایه و یک سطح صاف است و نصب و قراردادن آنها در آشپزخانه بسیار آسان است. در واقع این فقط یک میز است که سطح صاف آن میتوان استفاده کرد و قابلیت‌های مختلف جزیره را ندارد.

4- خرید کابینت دارای کانتر

در واقع همان کابینت است که بالای آن سنگ مرمر یا کوارتز بکار برده شده است. پشت برخی از این کانترها صاف است که با یک روکش مسطح پوشانده میشود و همیچنین اگر فضای کافی در آشپزخانه دارید دو عدد از آنها را به یکدیگر متصل کنید.

5- جزیره کامل و کاربردی – بهترین طرح جزیره آشپزخانه

این جزیره تمام کارهایی که میزهای آشپزخانه انجام میدهند را انجام میدهد. روی آن وسایل برقی و سینک را میتوان قرار داد و فضای کافی در قسمت کانتر دارد. این نوع جزیره فقط فضای کمکی نیست و میتوان گفت اشپزخانه دوم است. به دلیل لوله کشی های داخل آن و دیگر جزئیات هزینه نسبتا بالایی دارد.

جزیره کامل

6- جزیره دو کاره

از این جزیره ها میتوان هم برای آشپزی و هم بعنوان غذاخوری استفاده کرد. در سطح پایین غذا پخته شده و در سطح بالای آن صرف میشود.

طرح دو کاره جزیره آشپزخانه

پیشنهاد: انواع کابینت هایگلاس را ببینید.