پله ها از عناصر سازه ای و یکی از عنصرهای معماری به حساب می آید ، بنابراین طراحی و اجرای آن ها باید با دقت کافی انجام شود. همانطور که گفته شد پله ساختمان ها یک عنصر معماری نیز میباشند و وجود آنها در زیبایی فضا میتواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

طراحی هر پله ساختمان بنا به نوع کاربری آن ها با هم متفاوت میباشد و به دلیل اینکه پله ها فضایی هستند که اکثرا به طور مرتب در آن ها رفت و آمد صورت میگیرد، بنابراین در هنگام اجرا باید به این موضوع و ایمنی پله ها در رفت و آمد توجه بسیاری داشت.

انواع پله ساختمان

انواع متریال پله

پله ساختمان را میتوان با متریال های مختلفی طراحی و اجرا کرد و هر کدام ازاین متریال ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. از انواع ها میتوان به پله های سنگی، چوبی، شیشه ای، بتنی، فلزی و یا پلکسی اشاره کرد.

پله ساختمان

انواع قسمت های پله

پله ساختمان از قسمت های مختلفی تقسیم شده، که میتوان آن ها را به سه بخش تقسیم کرد، این قسمت ها شامل نرده ها، پاگرد و لبه های پله میباشد، که هر کدام کاربری خاص خود را دارد .

در پله هایی که یک طرفه نیستند، وجود پاگرد باعث مکث فضا و استراحت پله ها میباشد و همچنین رسیدن به پله دیگر میباشد و در هر بازو از پله ها از 12 پله باید استفاده شود در صورت بیشتر بودن نیاز به پاگرد میباشد. نرده ها نیز همانطور که میدانید، دور تا دور پله ها وجود دارند و برای حفاظت از افراد در هنگام بالا رفتن میباشد و ارتفاع نرده ها به طور استاندارد 80 سانتی متر میباشد. لبه های پله ساختمان که ها به منظور عبور آب ها میباشد که چند سانت جلوتر از پله ها قرار دارند.

چند طرح زیبا و جذاب برای نورپردازی راه پله ها ببینید.

انواع پله ساختمان

انواع روش های اجرای پله

پله های یک طرفه

پله های یک طرفه، پله هایی میباشند که به صورت یک طرفه برای فضاهایی که نیاز به دور زدن و دو بازوی پله ندارند مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع پله خانه

پله های دو طرفه

پله ساختمان هایی میباشند که دو بازوی پله دارند و دارای پاگرد میباشند و در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند.

راه پله ساختمان

پله های سه طرفه

پله های سه طرفه پله هایی هستند که در فضاهایی مورد استفاده قرار میگیرند که ارتفاع فضاها و طبقات بیشتر میباشد وتعداد و ارتفاع پله ها به سه قسمت تقسیم میشوند و نسبتا پاگردهای بزرگتری دارند.

پله های پیچ دار

این نوع پله ساختمان ها همانطور که از اسمشان پیداست به صورت مستقیم یا صاف اجرا نمیشوند و به صورت پیچ دار میباشند و پله ها به صورت گردشی اجرا میشود و معمولا ممکن است عرض پله ها کم تر باشد.

 

پله ساختمان

راه پله ها

بعد از طراحی پله ها میتوان برای ایجاد یک فضای مدرن برای راه پله با اضافه کردن قفسه ها و شلف ها برای کتاب ها و وسایل های تزیینی دیگر و همچنین نصب قاب عکس های خانوادگی و یا نصب آینه در بین پاگرد ها میتواند بر زیبایی و مدرن شدن فضای شما تاثیر بسیاری داشته باشد.

 

انواع پله ساختمان