ماس وال چیست ؟

برای بسیاری از افراد جای سوال دارد که ماس وال چیست؟ نام دیگر ماس وال، دیوار خزه ای است و امروزه جزو مدرن ترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی می‌باشد. با توجه به اپارتمانی شدن منازل و ساختمان‌ها وجود گل و گیاه در خانه‌ها بسیار کمتر شده است. ماس وال یا دیوار خزه ای این کمبود را جبران کرده است و اگر سری به ساختمان‌های مدرن زده باشیم، به راحتی در شیک ترین ان‌ها ماس وال را دیده ایم که توانسته خواسته افراد دوستدار گیاهان را برآورده کند. با ما همراه باشید تا بیشتر با این پدیده نوین آشنا شویم.

ماس وال یا گرین وال دایره ای دیواری

آشنایی کلی با ماس وال

ماس وال در اصل یک نوع سازه گیاهی محسوب می‌شود که به دیوار سبز نیز معروف است. عناصر تشکیل دهنده این مجموعه زیبا عبارت اند از: گیاهان فیکس شده روی پنل، خزه تثبیت شده و چوب آبنوس. در کنار این عناصر می‌توان هنر دست‌های سازنده را در تار و پود آن مشاهده کرد.

ناگفته نماند که یکی از مزیت‌هایی که باعث می‌شود اکثر افراد به این دیوار سبز فکر کنند، نگهداری راحت آن است که با گذاشتن وقت بسیار کم برای رسیدگی می‌توان به راحتی تا چندین سال این پنل زیبا و منبع انرزی را نگهداری کرد.

ماس وال دیواری مدل نقشه جهان

ماس وال: مرز بین دنیای زنده و مرده

کمی به عبارت مرز بین دنیای زنده و مرده فکر کنید! برای بسیاری جای سوال است که چطور ممکن است این دیوار سبز زیبا مرز بین زنده و مرده بودن باشد! برای رسیدن به این جواب با ما همراه باشید.
همان طور که می‌دانید گیاهان دو نوع هستند: طبیعی و مصنوعی . اما ماس وال پنلی است که نه مرده است و نه زنده. به این صورت است که اگر از خزه و گیاهان طبیعی روی این دیوار استفاده شود، قطعا رسیدگی زیاد و دردسرهای خاص خودش را به همراه خواهد داشت. همچنین اگر بخواهیم از خزه‌های مصنوعی استفاده کنیم، زیبایی و پرانرزی بودن را از خود دریغ کرده ایم.

پس سازنده‌های این پنل رویایی، در ابتدا خزه های طبیعی را جمع آوری کرده و طی عملیاتی آن‌ها را به خواب فرو می‌برند و پس از فیکس و تثبیت شدن گیاه بعد از مدتی، آن‌ها را روی این پنل با چسب مخصوصی فیکس می‌کنند. پس با این تفاسیر ماس وال نه مصنوعی است و نه طبیعی!

ناگفته نماند که فرق بین پنل طبیعی و به خواب رفته این دیزاین، اصلا به چشم نمی آید و تا زمانی که خودتان بازگو نکنید، کسی متوجه نمی‌شود که دیوار سبز شما در خواب عمیقی فرو رفته است. تصاویر پایین همه این ماجرا را توصیف می‌کنند.

دیوار خزه ای یا دیوار سبز

هدف از اجرای ماس وال چیست؟

تا به اینجای مقاله یک اشنایی کلی با ماس وال داشتیم، اما هدف از اجرای ماس وال در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها چیست؟ دیوار سبز انواع مختلفی دارد که در دسته بندی‌های فلاور باکس، چمن طبیعی و.. دیده می‌شود. اما ماس وال این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که برعکس چمن طبیعی و فلاور باکس بهاری، در دمای معمولی و رطوبت طبیعی اتاق شما و با شرایط نگهداری بسیار اسان شما را به جنگلی ‌آرام و دبش می‌برد.

هدف بعدی در استفاده از این نوع دیوار خزه ای، هزینه بسیار کم ان نسبت به دیوار سبز با چمن طبیعی و بافت‌های طبیعی است. پس اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که بودجه نسبتا کمتری برای دیوار سبز طبیعی دارید، صد در صد ماس وال بهترین گزینه روی میز شما خواهد بود.

big moss wall

فواید استفاده از ماس وال

بیشتر افرادی که اطلاعات زیادی درباره ماس وال ندارند، فکر می‌کنند که مزیت ماس وال تنها زیبایی آن است! اما کامل در اشتباه هستید. در ادامه شما را با انواع مزیت‌های این دیوار خزه ای زیبا آشنا خواهیم کرد.

ماس وال از نمای نزدیک و با جزئیات

1) مبارزه با الودگی هوا
یکی از مهم ترین فواید دیوار خزه ای یا ماس وال، تصفیه هوای داخل اتاق است. همان طور که می‌دانید امروزه هوا بسیار آلوده است و با هر نفسی که می‌کشیم، سرب و آلاینده‌های کثیف هوا را وارد ریه‌های خود می‌کنیم. وقتی می خواهیم هوای اتاق را تازه کنیم، صد در صد پنجره‌ها را باز می‌کنیم، اما باز هم هوای کثیف را وارد اتاق می‌کنیم و در اصل انگار هوایی عوض نشده است.

بیشتر بخوانید!  چگونه لوله های گرمایشی و لوله های روکار را بپوشانیم

با ماس وال می‌توانید همیشه هوای تازه را در اتاق نفس بکشید! این پنل سبز زیبا با این که گیاهان به خواب رفته اند، اما کارایی خود را از دست نداده اند و هوا را به خوبی تصفیه می‌کنند و اکسیزن خالص را به ریه‌های شما هدیه می‌دهند! پس می‌توان این ادعا را کرد که ماس وال یا به عبارت دیگر گرینوال، جزو گیاهان طبیعی به شمار می‌رود با این تفاوت که رسیدگی و حساسیت گیاهان طبیعی را ندارد.

ماس وال طرح دریاچه و آبشاز با رزین

2) کاهش استرس و افزایش تمرکز با دیوار خزه ای
از دیگر فواید استفاده از ماس وال می‌توان به فضای زیبایی که خلق می‌کند، اشاره کرد. شما می‌توانید اتاق خود را با این دیوار خزه ای زیبا در سبک‌های مختلف کلاسیک و مینیمال طراحی کنید، که به این معنی است که دست شما را در تزئین باز بگذارد. با توجه به فضای سبز و به دور از آلودگی هوایی که گرینوال به وجود می آورد، دانشمندان تحقیقاتی را اغاز کردند.

طی این تحقیقات دو مورد مشخص شد؛ اول این که افرادی که در محل کارشان از این دیوار خزه ای استفاده کرده بودند، بسیار خلاقانه و مبتکرانه کارهایشان را نسبت به افراد دیگر انجام داده بودند و مورد دوم کاهش 12 درصدی استرس افراد داخل اتاق بود. پس اگر جزو افرادی هستید که استرس زیادی را تجربه می‌کنید، استفاده از این دیوار سبز می‌تواند استرس شما را به راحتی کاهش دهد.

کاهش استرس و افزایش تمرکز با دیوار خزه ای

3) کاهش صدا در اتاق دارای گرینوال
اگر به مکان‌هایی که درخت و گیاهان وجود دارند دقت کنید، متوجه می‌شوید که گیاهان می‌توانند صداها و نویزها را کاهش دهند. طبق مطالعاتی که روی ماس وال انجام شد، همین نتیجه مشاهده شد! در عین ناباوری در ساختمان‌هایی که دارای صداهای زیادی بودند، ماس وال نصب کردند و مشاهده کردند که طبق اندازه گیری‌ صداها تا 5 دسی بل کاهش یافتند.

پس از فواید دیگر استفاده از ماس وال، کاهش نویز و صداها می‌باشد که می‌تواند تا حدودی ارامش را به شما ببخشد. از این پنل خزه ای زیبا در بسیاری از ساختمان‌هایی که در معرض صدای زیاد هستند، استفاده می کنند و نتیجه مثبت را به وضوح می‌بینند!‌

کاهش صدا در اتاق دارای گرینوال

4) تامین هوای سالم و مناسب با پوست
از دیگر شگفتی‌های این دیوار خزه ای، می‌توان به کاهش هوای خشک محیط اشاره کرد که این مورد نیز توسط دانشمندان به اثبات رسیده است. هنگامی که مشغول کار هستید، حواستان پرت کار است و متوجه خشکی پوست خود نمی شوید و در طولانی مدت باعث آسیب پوستی می‌شود. ماس وال به راحتی می‌تواند رطوبت را در خود نگه دارد و همچنین رطوبت مناسب محیط را تامین کند که از خشک شدن پوست شما جلوگیری می‌کند.

تامین هوای سالم و مناسب با پوست

5) ماس وال؛ لایه ای عایق برای گرما و سرما
مورد بعدی که موجب حیرت شما می‌شود، عایق بودن این دیوار خزه ای است! به این صورت که در تابستان با روشن کردن کولر به صورت مداوم و یا در زمستان با روشن کردن بخاری، شما نگران این هستید که این گرما و سرما در محیط حفظ و واز اتلاف انرژی جلوگیری کنید که همین امر موجب کاهش هزینه‌های شما می‌شود. این دیوار خزه ای مانند یک عایق گرما و سرما از اتلاف گرما در زمستان و سرما در تابستان به راحتی جلوگیری می‌کند.

ماس وال؛ لایه ای عایق برای گرما و سرما

6) افزایش اکسیژن محیط توسط دیوار سبز
ماس وال هدیه دیگری نیز به شما خواهد داد. همان طور که در بازدم ما مملوء از دی اکسید کربن است و در صورت بسته بودن پنجره بعد از چند ساعت احساس خفگی خواهید کرد، این پنل خزه ای می‌تواند دی اکسید کربن موجود در هوا را به راحتی جذب کند و در عوض به شما اکسیژن خالص هدیه دهد. پس افرادی که طرفدار هوای تازه در محل کار خود یا حتی خانه خود هستند و دوست ندارند با باز کردن پنجره به جای اکسیژن، سرب تنفس کنند، پیشنهاد ما بر این است که حتما از ماس وال‌های متنوع استفاده کنند.

بیشتر بخوانید!  دکوراسیون منزل با قاب عکس
افزایش اکسیژن محیط توسط دیوار سبز
جمع بندی بخش معرفی

اکنون به آخر مقاله رسیدیم و متوجه شدیم که ماس وال علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد، مزایای بسیاری را نیز در دل خود جای داده است. پس یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی زیبا و تکرار نشدنی، استفاده از دیوار خزه ای است که علاوه بر هزینه مناسب، شرایط نگهداری بسیار آسانی نیز دارد. حال با تمام این زیبایی‌ها باید حواستان باشد تا در هنگام طراحی ماس وال، به زیبایی و هنرهای بکار رفته در آن نیز توجه کنید که حتما متناسب با سبک اتاق و اندازه اتاقتان باشد.

گرین وال یا دیوار سبز در فضای داخلی منزل

سوالات متداول در مورد ماس وال یا گرینوال

قبل تر با پایه و اساس آشنایی با ماس وال آشنا شدیم و فهمیدیم که علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به محیط خانه یا اداره می‌دهد، می‌تواند موارد زیادی از فواید را به خود اختصاص دهد. در این خصوص سوالاتی هست که امکان دارد ذهن شما را درگیر کرده باشد. در این مقاله می‌خواهیم تا سوالات پرطرفدار و پر تکرار مشتریان را بازگو کنیم تا هاله ابهامات شما کنار زده شود.

سوالات ماس وال - نحوه نگهداری و ...

_ عناصر تشکیل دهنده گرینوال چیست؟

خزه و گیاهان تثبیت شده و به خواب رفته از عناصر تشکیل دهنده این پنل سبز و زیبا هستند. با توجه به سلیقه مشتری، این گرینوال می‌تواند از یک یا چند نوع خزه مانند گوزن شمالی و خزه‌های دیواری و… ساخته شوند که هریک زیبایی خاص خود را دارد. البته ناگفته نماند که هر کدام از خزه‌ها و گیاهان را انتخاب کنید، در رسیدگی شما تفاوتی نخواهد داشت و این رسیدگی اصلا شامل تامین نور کافی، آب کافی و… نخواهد بود.

عناصر تشکیل دهنده ماس وال یا دیوار سبز و خزه ای

_ فرق بین خزه مصنوعی و خزه تثبیت شده در چیست؟

علاوه بر زیبایی خاصی که خزه تثبیت شده دارد، موارد دیگری هستند که تفاوت‌های زیادی را بین این دو ایجاد کرده اند. مواد مصنوعی و انسانی ساختار خزه‌های مصنوعی را تشکیل داده اند و هیچ وقت رسیدگی و سر زنده بودن خزه تثبیت شده را در این گرینوال‌ها نخواهید دید. مورد بعدی فواید خزه‌های تثبیت شده است که دیگر تصفیه هوا، کاهش صدا و انرژی و… را در نوع مصنوعی آن نخواهید داشت.

فرق بین خزه مصنوعی و تثبیت شده

_ نصب ماس وال به چه صورت است؟

از شگفتی‌های استفاده از ماس وال یا دیوار خزه ای، استفاده از آن در تمام سطوح مانند دیوار، شیشه، فلز و بتن و… است. مورد بعدی که باعث استفاده راحت تر این دیوار خزه ای می‌شود، عدم نیاز به زیر ساز است. بسیاری از تزئینات هستند که حتما باید زیرساز خاصی را اجرا کرد تا بعد از آن بتوان به نصب و اجرا پرداخت. در نصب ماس وال نیاز به هیچ گونه از این زیرسازها نیست.

ماس وال دیواری و آویز

مورد آخر در مورد نصب پنل سبز، سرعت بالای آن است که در کمتر از یک ساعت می‌توانید حدود 10 متر مربع از آن را نصب کنید. ناگفته نماند که نصب این دیوارها محدود به دیوار نیست و می‌توانید از آن به عنوان لوستر یا حتی چسبیده به سقف مانند جنگلی معلق به اجرا درآورید!

ماس وال تمام عرض

_ مراقبت‌های ماس وال چیست؟

با توجه به این که چندین بار تا به اینجا اشاره کردیم که ماس وال‌ها نیازی به مراقبت ندارند، الان نیز همین مورد را کمی واضح تر بازگو می‌کنیم. اول از همه این که رطوبت مورد نیاز ماس وال، حدود 40 تا 50 درصد است که این میزان همان رطوبت نسبی مورد نیاز انسان است و این بدین معنی است که در هوای اتاق این رطوبت به صورت خودکار تامین می‌شود.

بیشتر بخوانید!  جدیدترین مدل کتابخانه چوبی خانگی دکوراتیو زیبا

اجزای تشکیل دهنده ماس وال از نمای نزدیک

مورد بعدی این است که در تابش مستقیم خورشید نباشد و به اصطلاح یک دیوار خزه ای آپارتمانی به شمار می‌رود. آب و باران نیز نباید با این گرینوال در ارتباط باشد. همچنین به عنوان مورد اخر مراقبت باید گفت که در معرض دستگاه تهویه قرار نگیرد.

مراقبت از گرین وال green wall

_ ایا گرینوال موجب جذب حشرات می شود؟!

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که مشتریان می‌پرسند، میزان جذب حشرات این دیوارهای خزه ای است. در مورد این سوال باید بگوییم که دقیقا برعکس این سوال عمل می‌کند. به این صورت که چون خزه ها با مواد شیمیایی تثبیت شده اند، بوی این مواد باعث دور کردن حشرات می‌شود. از طرف دیگر خزه‌ها با تراکم بسیار بالا و نزدیک به هم چسبیده اند و در اصل فضای مناسب برای قرار گرفتن حشرات را کاملا از بین برده است. پس یکی دیگر از فواید استفاده از دیوار خزه ای این است که در فضایی که این پنل قرار می‌گیرد هیچ حشره ای دیده نمی‌شود.

ماس وال و حشرات خانگی

_ ایا دیوارهای خزه ای فقط مناسب فضاهای اداری و بزرگ هستند؟

جواب این سوال صد در صد منفی است. شما می‌توانید با توجه به شرایط نگهداری آسان و عدم نیاز به زیرساز حتی در خانه و فضاهای کوچک نیز استفاده کنید. این پنل‌های سبز به راحتی در اندازه‌های مختلف قابل سفارش اند و می‌توانید با سبک‌های مختلف خانه مانند کلاسیک و… سبک ماس وال مورد نظر خود را تغییر دهید.

ماس وال برای اداره است یا خانه؟

_ آیا گرینوال بو می‌دهد؟

سوال آخر در مورد دیوار سبز، بوی آن‌هاست. در مورد بوی این پنل خزه ای باید گفت که اگر فرایند تثبیت کردن و فیکس کردن خزه‌ها و گیاهان به تازگی انجام شده باشد، بویی مانند بوی خاک و چوب جنگل‌های شمال در اتاق خواهد پیچید که این مورد خود یکی از مواردی است که عده ای طرفدار آن هستند که یادآور شمال سرسبز کشورمان خواهد بود و البته که اگر طرفدار چنین بویی باشید، آرامش را نیز به شما هدیه خواهد داد. ناگفته نماند که این بو پس از گذشت مدتی از بین خواهد رفت! پس حتی اگر طرفدار این بو نیستید، اطمینان داشته باشید که فقط تا مدتی این بو به مشام شما می‌رسد.

آینه خزه ای

_ چسب مورد نیاز برای وصل کردن ماس وال نوع خاصی است؟

مژده ما برای طرفداران ماس وال، استفاده از چسب برای وصل کردن به دیوار یا سقف و… است. شاید این مورد به ذهن شما رسیده باشد که حتما باید چسب خاص و کمیابی را برای نصب این دیوار سبز تهیه کرد و حتی تهیه آن سخت باشد! اما باز هم جواب ما منفی است؛ چرا که چسب مورد نیاز شما تنها چسب تفنگی یا چسب پارکت است که به راحتی می‌توانید با هزینه ای بسیار کم از هر جایی در کسری از ساعت تهیه کنید و همیشه هم داشته باشید.

ماس وال در فضای پذیرایی

_ ماس وال چقدر عمر می‌کند؟

یکی از مهم ترین دغدغه‌های افرادی که دوستدار گرینوال هستند دارند، این است که این دیوارهای سبز زیبا چقدر عمر می‌کنند؟ با توجه به شرایط نگهداری که در بالاتر گفته شد، میانگین عمرشان 3 سال است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که اگر کمی مراقب رطوبت و سایه پسند بودن این دیوارهای سبز باشید، به راحتی می توانید تا 7 یا 8 سال نیز آن‌ها را در برابر چشمان خود داشته باشید.

عمر مفید ماس وال

سخن اخر

اکنون بیشتر سوالات و ابهامات شما در این زمینه برطرف شده است و صد در صد به این نتیجه رسیده اید که هر نگرانی‌ای که در این زمینه داشته اید، دقیقا برعکس باعث اثبات بیشتر فواید ماس وال یا گرینوال شده است. پس اکنون وقت آن است که نگاهی به اطراف خانه یا اداره خود بیندازید و ببینید که چه طرحی و چه اندازه از ماس وال می‌تواند خواسته شما را از یک جنگل مینیاتوری کوچک برآورده کند.

2/5 - (1 امتیاز)