سبک های متفاوت دکوراسیون داخلی
11
مه

معرفی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی

با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژِی و با وجود توجه ویژه‌ای که اقوام مختلف در تاریخ به معماری و زیبایی و کارایی ساختمان ها با توجه به فرهنگ و آداب رسوم خود داشتند، انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی به وجود آمد.

شما با شناخت انواع طرح های دکوراسیون داخلی میتوانید به خوبی به چیدن وسایل خود بپردازید و طراحی داخلی منزل خود را با سلیقه‌ی خود به بهترین نحو انجام دهید.

پرهام دکور قصد دارد در این مقاله شما را با انواع مدل ها و سبک های دکوراسیون داخلی آشنا کند.

دکوراسیون سنتی (غربی)

این نوع سبک ریشه در جزئی نگری غربی ها و آداب و رسوم غربی ها از گذشته تابحال دارد. در این سبک از بیشتر الگوهای کلاسیک و همینطور مجلل شامل وسایل تزئینی و پارچه‌های بافت و مخمل و گلدوزی شده استفاده میشود. در معماری غربی پالت های رنگ و چوب های تیره پرکاربرد است.

سبک دکوراسیون سنتی غربی

دکوراسیون سنتی (شرق)

این سبک از دکوراسیون داخلی به سادگی طراحی شده است که این نمایانگر نوعی زندگی با تواضع و فروتنی و دور از زرق و برق های اضافی و شلوغ می باشد. این سبک بیشتر درسرزمین های مانند چین و ژاپن استفاده می شود.

سبک دکوراسیون سنتی شرقی

دکوراسیون روستایی یا روستیک

به این سبک از دکوراسیون داخلی روستیک هم گفته می شود. در این سبک از دکوراسیون داخلی طراح از عناصر طبیعی مانند سنگ، چوب، نی و حصیر  بهره برده است. این سبک فضای صادقانه و بی آلایش و آرامش بخش برای خانواده بوجود می آورد.

سبک دکوراسیون روستایی یا روستیک

دکوراسیون هالیودی

در طراحی این سبک از دکوراسیون داخلی بیشتر تمایل به لوکس و با شکوه بودن دارند. در این سبک از مبلمان مخملی و رنگ های خیره کننده مثل فیروزه ای، قرمز و بنفش استفاده می کنند.

سبک دکوراسیون هالیودی

دکوراسیون ساحلی یا همپتون

این سبک که سبک به آن سبک دکوراسیون همپتون نیز گفته میشود برگرفته از سواحل آمریکا می باشد. در این سبک از رنگ های خنثی مانند سبز و آبی، مبلمان سفید و اتاق هایی که در آن از وسایل چوبی بکار رفته استفاده می شود. این دکوراسیون مناسب فصل تابستان می باشد.

سبک دکوراسیون ساحلی

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن دارای گستردگی زیادی است. معمولا این دکوراسیون شامل خطوط صاف و منظم و از مواد شیشه و استیل و پالت‌های رنگی ساده طراحی شده است.

شفافیت و درخشندگی و صاف و صیقلی بودن از خصوصیات دکوراسیون مدرن است.

سبک دکوراسیون مدرن

دکوراسیون امروزی 

سبک‌های دکوراسیون داخلی مدرن و امروزی متفاوت از یکدیگر است. دکوراسیون امروزی در واقع نقد طراحی است که قرن بیستم آغاز شده است.

سبک امروزی چندان پایبند به چارچوب‌ها و قوانین معماری قدیمی نیست و نسبت به سبک‌های قدیمی کاملا متفاوت و خلاقانه‌تر است. بعنوان مثال در سبک دکوراسیون امروزی از خطوط منحنی بسیار استفاده میشود.

سبک دکوراسیون امروزی

دکوراسیون مینیمال 

در مدل مینیمال از رنگ سفید زیاد استفاده می کنند و معمولا از پالت های رنگی که بدون هیچ زرق و برقی می باشند استفاده میکنند . این مدل با مدل مدرن شباهت دارد. یکی از مدل های پرطرفدار در دکوراسیون داخلی مدل مینیمال می باشد.

سبک دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون قرن 20 ( مدرن )

در این مدل از دکوراسیون داخلی به انسان حس نوستالژی را می دهد . در این مدل از دکوراسیون داخلی مدل مینیمال را مشاهده می کنیم.

سبک دکوراسیون قرن بیست مدرن

دکوراسیون فرانسوی

در این مدل دکوراسیون داخلی از رنگ های گرم و ملایم مانند قرمز ، طلایی و زرد استفاده می کنند. ویژگی مهم مدل فرانسوی این است که از مطالح سنگ و آجر  می کنند.

سبک دکوراسیون فرانسوی

سبک دکوراسیون ایران باستان

از بین تمام دکوراسیون های مختف با فرهنگ ها و تاریخچه های متفاوت دکوراسیون ایرانی نیز برگرفته از دوران هخامنشی و بعد از آن است. در دکوراسیون ایران همانطور که در اماکن باستانی دیده اید از سنگ ها بخصوص سنگ مرمر در دیوارهای خارجی و داخلی که بر روی آنها حکاکی های مربوط به دوران هخامنشی زده شده استفاده میشود. در این سبک ستون های بلند و درهای سنگین و پر نقش و نگار نمود پیدا میکند. نمادهای های مانند شیر و اسب بالدار و غیره نیز در سر ستون ها و سقف بکار رفته است.

سبک دکوراسیون ایران باستان

سبک رومی

مهم ترین ویژگی این سبک رعایت اصل تقارن در طراحی ها و اجزای دکوراسیون است. دیگر خصیصه بارز سبک دکوراسیون روم وجود ستون های متعددی است که بکار گرفته شده است.

معمولا در سبک‌های دکوراسیون داخلی کفپوش ها از چوب،سنگ و مرمر ساخته شده است.

سبک رومی

سبک تلفیقی:

در این سبک هرچه را که از سبک های دیگر پسندیده اید را بکار می گیرید و نکته ای که قابل توجه می باشد انتخاب صحیح رنگ، بافت و جنس می باشد که باید با هم در تناسب باشند.

سبک دکوراسیون تلفیقی

سبک صنعتی:

در این سبک استفاده جسورانه از آهن آلات و صنعت در گوشه و کنار دکوراسیون به چشم می خورد. برخی افراد این سبک را سبک هایتک میدانند و این سبک تلفیق تکنولوژی پیشرفته با صنعت می باشد.

سبک دکوراسیون صنعتی

سبک معاصر:

معاصر به زمان حال اشاره دارد و سبک معاصر از هیچ قانونی پیروی نمیکند مگر مدهای روز که می توانید قانون شکنی سبک ها را در آن مشاهده کنید.

سبک دکوراسیون معاصر

سبک کلاسیک:

در این سبک از رنگ های ملایم و طرح و نقش ظریف بر روی سطوح استفاده می شود.

سبک دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون بوهیمان

این سبک از دکوراسیون به قوانین خاصی پایبند نیستند و هر طور که دوست دارید می توانید دکوراسیون منزل خود را طراحی کنید. این سبک به نام سبک کولی وار شناخته شده است. در این سبک می تواند پر از طرح ها و رنگ های متنوع باشد.

طرح دکوراسیون بوهیمان

 دکوراسیون شبی شیک

از ویژگی های بارز این سبک می توان به استفاده از مبلمان روستایی، پارچه های گلدار و لوستر های درخشان اشاره کرد.این سبک مانند سبک بوهمیان می باشد.مبلمان در این سبک دارای سبک های قدیمی، رنگ هایی با طیف سفید و … هستیم که شبیه به کاخ های فرنسوی و انگلیسی می باشد.

طرح دکوراسیون شب شیک

****توجه:

بعد از خواندن این مطلب حتما میخواهید بدانید از کجا باید شروع کنید و چگونه دکوراسیون منزل یا محل کار خود را طراحی کنید، کافیست مقاله طراحی دکوراسیون داخلی پرهام دکور را بخوانید. ما مرحله به مرحله با شما همراه خواهیم بود.

نظرات خود را حتما در مورد مطلب پیش رو یعنی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی در پایین بیان کنید.

با تشکر